Reklamlar

Canon’dan yeni canavar: Canon 5D Mark 4

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Canon; 5D ile başlayıp, 5D Mark 2 ve 5D Mark 3 ile devam ettiği serisinin son makinasını – yoksa canavarını mı diyelim?- 25 Ağustos 2016’da ilan etti.

4K video çekimi, Full Hd 60 Kare ve HD çözünürlükte 120 kare video çekimi, C-Log güncellemesi ve yüksek ISO performansı ile benim gibi profesyonel alanda daha ziyade video ile uğraşan birisi için bu makinenin 5D Mark 3’teki pek çok eksiği kapattığını rahatlıkla söyleyebilirim.

Başlarken

Makineyi elinize alır almaz, gövdenin ve kontrol tuşlarının 5D mark 3 ile aynı olduğunu fark ediyorsunuz. Canon bunu 5DS ve SR gibi orta fomat dünyasına göz kırpan makinelerinde de yapmış ve yıllarca Mark 3 kullanan sadık müşterilerini oldukça mutlu etmişti. Özellikle de, eğer sualtı fotoğrafçılığı ile uğraşıyorsanız, gövde ve kontrol tuşlarının aynılığı sayesinde, 5D Mark 3 için satın aldığınız housingle, 5DS ve SR makinaları da kullanabiliyordunuz. Şimdi bu kervana 5D mark 4’ün de eklenmiş olması oldukça mutluluk verici. İsterseniz gelin, kısaca bir teknik bir inceleme yapalım ve ardından 5D Mark 4’ün fotoğraf ve video alanında sahadaki artılarına bir göz atalım

gezgindalgic_balikgozu_canon5Dmark4incelemesi_01

Yeni 5D Mark 4’te, 5D Mark 3’ün tuş yerleri aynen korunmuş. Fotoğraf: http://www.usa.canon.com

Teknik bilgiler:

Kamera formatı Full Frame
Piksel Sayısı 30.4 Megapiksel
Çözünürlük 6720 x 4480
Ratio 3:2
Sensör Tipi CMOS, 36 x 24 mm
Renk Derinliği 14 Bit
Çekim formatları Fotoğraf: JPEG, RAW
Video: MJPEG, MOV, MP4, MPEG-4 AVC/H.264
Bit Depth 14-Bit
Hafıza Kartı CF / Cfast / SD
ISO Hassasiyeti: 100-32000 (Extended Mode: 50-102400)

Fotoğraf alanında +’lar

Aslında Canon, bu yeni makinasında fotoğrafçılar için beklenenden daha az yenilikler yapmış diyebiliriz, ancak bir şey var ki, özellikle açık diyaframla çalışan fotoğrafçılar için gerçekten çok faydalı olabilir: Dual Pixel Raw.

Biliyorsunuz, özellikle açık diyaframla fotoğraf çekerken, net alanımızı her zaman tam olarak kontrol edemeyebiliyoruz. Hele ki bir de vahşi yaşam fotoğrafçılığı yapıyorsanız, fokus noktanız ciddi bir problem haline gelebiliyor. İşte dual pixel raw özelliği tam da burada devreye giriyor. Bu özellik sayesinde, fotoğrafı işlerken odak noktasında değişiklikler yapabiliyoruz. Imaging Source bu konuda şöyle bir video hazırlamış, ilgilenenler için oldukça açıklayıcı:

Öte yandan, megapixel savaşlarına yıllarca çok sıcak bakmayan Canon, 5DS ve SR ile başladığı megapiksel hamlelerine 5D Mark 4’te de devam etmiş ve sonuçta 30.4 megapiksellik bu canavar ortaya çıkmış. Her ne kadar rakibi Nikon D810’un 37 megapiksellik boyutlarına ulaşamasa da, bence bu çözünürlük, moda fotoğrafçılığı gibi yüksek piksel isteyen işlerde bile fazlasıyla yeterli duruyor.

Canon 5D serisi, ışık hassasiyeti ve odaklanma hızıyla bilinir ve  bu özellikleri de Canon 5D Mark 4 ile birlikte koruyarak yukarı taşıyor. Eğer yeterli aydınlık alanınız varsa, 32.000 ISO değerinde bile oldukça başarılı fotoğraflar çekebilirsiniz.

Video alanında +’lar

Eveeet, işte zurnanın zırt dediği yere bence şimdi geliyoruz…

Baştan söyleyeyim, eğer hem fotoğraf hem de video işi yapıyorum, çok da yüksek bütçelerle çalışmıyorum, gerilla prodüksiyon yapıyorum diyorsanız, 5D mark 4 tam da size göre. Piyasada benzer hatta daha iyi fiyatlara daha iyi makinalar var mı? Evet… Ama iki işi bir arada bu kadar başarılı çözecek bir makina, bu fiyata (1DX Mark 2’yi ileride bilahare konuşacağız) maalesef YOK…

Beklenen güncellemeler en sonunda geldi:

DSLR videonun yaratıcısı Canon’dan uzun süredir beklenen güncellemelerin önemli bir bölümü Canon 5D Mark 4 ile geldi diyebiliriz. Artık 10 Bit 4:2:2 renk derinliğinde DCI 4K video çekebiliyoruz. Bununla birlikte Full Hd’de 60, Hd’de ise 120 kareye kadar görüntü alabiliyoruz dolayısı ile post prodüksiyonda slow motion seçeneğimiz, Canon DSLR kullanıcıları için de mevcut.

Slow Motion Test videosu:

Öte yandan, bir sualtı görüntü yönetmeni olarak, video çekiminde Continuous Auto Focus seçeneğinin oldukça başarılı olduğunu söylemem gerekiyor.

Videoda sürekli autofocus’u ilk olarak 7D Mark 2 ‘de tanıtan Canon, ilk başta beklentileri karşılayamamıştı… Ancak, 1DX Mark 2 ile birlikte Dual Pixel Focus özelliğini mükemmelleştirdi ve aynı özellikleri yeni 5D Mark 4’te de kullanılabilir hale getirdi.

Gerek focus takibi, gerekse bir anda sahneye giren objeler için, Canon’un yeni autofocus sistemi oldukça başarılı sonuçlar veriyor, dokunmatik ekran sayesinde, bir parmak hareketi ile odak noktası seçmek ise, ekmek kadayıfını gerçek manda kaymağı ile yemek gibi bir şey!:) Autofocus özelliğinin oldukça düşük ışıkta bile yüksek performans göstermesi ise, tanımlanamayan video çeken cisim kategorisine girecek nitelikte!

Continuous Auto Focus Test Videosu:

Öte yandan, Canon, ilk defa, C serisi Sinema kameralarında kullandığı C-Log seçeneğinin yeni Canon 5D Mark 4’te de kullanılabileceğini duyurdu. Böylece Mark 4 ile video çekerken, DxOMark verilerine göre 14 olan dinamik aralık, gerçekten effektif olarak kullanılabilecek ve color grading için çok daha geniş bir alana sahip olunabilecek.Technicolor’ın Cinestyle’ının da bu vesileyle çöpe atılacağı günler yakındır diye düşünüyorum

Sonuç olarak, eğer mevcut sisteminiz Canon üzerine kurulu ise, ya da hem fotoğraf hem de video çeken biriyseniz, bence Canon 5D Mark 4, beklentileri fazlasıyla karşılayan, başarılı bir makina. Canon’dan ve özellikle sensörlerinden pek hazzettmeyen DxOMark’ın bile 100 üzerinden 91 puan vermesi, övgülerimizin nedenini açıklıyor zannedersek.

Reklamlar
Paylaşın.

1 Yorum

  1. Pingback: Panasonic efsanesi GH5 ile devam ediyor: Bir video incelemesi – Gezgin Dalgıç

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: