Reklamlar

Panasonic efsanesi GH5 ile devam ediyor: Bir video incelemesi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
Awesome
  • Okuyucu Değerlendirmesi (Oy) 0

Panasonic, GH4 ile başladığı 4K Video DSLR efsanesine, GH5 ile devam ediyor.

Prodüksiyon şirketleri ve görüntü yönetmenlerinin uzun süredir beklediği Panasonic GH5 en sonunda satışa sunuldu. Eylül 2016’da NAB fuarında tanıtımı yapılan, ancak uzun süre ön siparişte kalan cihazın 2017 yılı Mayıs ayında piyasaya sürülmesi ile Panasonic firması, DSLR video alanında büyük bir devrim yaptığını söylemek mümkün.

panasonic-gh5-ozellikleri-gezgin-dalgic-balikgozu-sualti-cekimi

Bu incelemede, aynı zamanda bir fotoğraf makinesi de olan GH5’in, fotoğraf özelliklerini bir kenara bırakıp, video becerilerine odaklanacağız.

Teknik Bilgiler:

Kamera Formatı M4/3 (2X Krop)
Piksel Sayısı: 20.3 Megapiksel
Çözünürlük 20 MP: 5184 x 3888
Ratio  1:1, 3:2, 4:3, 16:9
Sensör Tipi MOS, 17.3 x 13 mm
Hafıza kart tipi SD /SDHC/ SDXC
Çekim Formatları Fotoğraf: JPEG, RAW
Video: AVCHD Ver. 2.0, H.264, MOV, MP4
ISO Hassasiyeti 200-25600 (Extended Mode: 100-25600)
Flaş Senkron Hızı 1 / 250
Image Stabilization Sensor-Shift, 5-Way

4K yüksek kare çekim

Videograflar için yeni GH5’teki en büyük yenilik, 4K çözünürlükte 60 kareye kadar video çekimi yapabiliyor olması. 30 kare çekimlerde ise ekstra bir kayıtçıya ihtiyaç olmadan 10 bit 4:2:2 renk derinliğinde gerçekleştiriyor olması ise, post prodüksiyonda, -örneğin Canon 5D Mark 4′e göre- oldukça fazla renk datası elde etmeye yarıyor.  Ayrıca Full HD çekimde 180 kareye kadar çekim yapabilen GH5, slowmotion ihtiyacı olan görüntü yönetmenlerinin de ihtiyacını fazlasıyla karşılıyor. Öte yandan, sıkıştırmasız HDMI çıkışı sayesinde Atomos Shogun gibi bir kayıtçı ile kullanıldığında 4K 60 kare klipler, Prores 10 Bit 4:2:2 codecle kayıt altına alınabiliyor.

Geliştirilmiş odaklama

Panasonic, bu yeni ürününde video çekiminde sürekli otofokus özelliğini de eklemeyi unutmamış. GH5, Advanced DFD teknolojisi sayesinde 0.05 saniye gibi inanılmaz bir hızda netleme yapabiliyor. Cihaz, aynı zamanda düşük ışıkta da oldukça hızlı otofokus cevabı verebiliyor. Fabrika verilerine göre, -4 stop pozlamada bile otofokus hızlı ve sorunsuz çalışıyor.

Bu özelliğin özellikle açık diyaframda yapılan video çekimlerinde ve focus puller kullanmanın imkansız olduğu gerilla tipi düşük bütçeli prodüksiyonlarda oldukça faydalı olduğunu belirtmeliyim.

Panasonic, manuel fokus ile çalışmayı tercih eden operatörleri de unutmamış ve ekrandan net alanların görülebilmesini, yani “focus peaking” modunu da cihaza eklemiş.

Elde video çekmek artık çok kolay!

DSLR makineler ile çalışanlar bilir, stabilizasyon bu tür makinelerin en büyük handikapıdır. Ancak, Panasonic, Dual I.S. 2 özelliği ile bu handikapı minimuma indirmeyi başarmış gözüküyor.

Makine üzerinde 5 aksta stabilizasyonla birlikte, POWER O.I.S özelliği olan uygun objektifler ile kullanıldığında, objektifin stabilizasyon özelliğini de kullanan cihaz, elde çekim yapanlar için neredeyse titremesiz bir çekim olanağı sunuyor.

V-Log ile 12 stop dinamik aralık!

Panasonic, profesyonel kullanıcılar için videoda dinamik aralığı 12’ye çıkartan ve post prodüksiyon için büyük kolaylık sağlayan V-Log resim özelliğini de GH5’e uyarlanabilir hale getirmiş, 100 dolar gibi bir bedel karşılığı, V-log resim özelliğini GH5’lerde kullanmak mümkün.

Makinanın dikkat çeken video özelliklerinden sonra isterseniz gelin GH5’in diğer özelliklerine kısaca bir göz atalım.

Anı kaçırmayın!

Makinenin bir diğer özelliği ise, açıklandığı zaman kafa karışıklığına sebep olan 6K fotoğraf modu. Pek çok blog ve web sitesi bu özelliği 6K video olarak anlamış ve zamanında büyük kıyamet kopmuştu… Ancak gerçek, makinenin detayları belli olduğunda ortaya çıktı: GH5, 60 kare video modunda 8 megapiksel, 30 kare video modunda ise 18 megapiksellik fotoğraflar çekebiliyor. Bu özellik sayesinde anı yakalamak isteyen fotoğrafçıların hiç bir anı kaçırmayacaklarını söylemek mümkün

Bir dezavantaj…

GH5’in, Canon 5D Mark 4 ya da A7S2 gibi daha yüksek bütçeli rakiplerine karşı en önemli dezavantajlarından biri, ışık hassasiyeti. Aşağıdaki test videosunda da görüleceği üzere, ISO değeri 1600’e yükseltildiği anda, çok ciddi bir gren problemi ile karşılaşılabiliyor. Ancak, hakkını teslim etmek gerekiyor, bu kadar kusur kadı kızında da olur!

Özet olarak, Panasonic, Canon’un  5D Mark 2 ile başlattığı DSLR video alanında -şimdilik- mükemmele yakın bir makine üretmiş diyebiliriz.

Teknik açıdan en yakın rakipleri olan Canon 5D Mark 4 ve Sony A7S2’ye göre hem çok daha uygun fiyatlı, hem de üstün özellikleri çok daha fazla.

Eğer, video prodüksiyon ekipmanlarınızı yeniliyor ya da yeni alıyorsanız, Panasonic GH5, uzun süre işinizi görecek ve sizi yarı yolda bırakmayacak gibi gözüküyor.

Amerika satışı fiyatı 2000 Dolar civarında olan cihazın Türkiye resmi satış fiyatı ise henüz açıklanmadı.

 

Reklamlar
Paylaşın.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: