Reklamlar

Maldivlerde dalmak: Cennetin yeniden keşfi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Maldivler neden dalış için önemli?

Bembeyaz kumsallar, masmavi bir deniz ve olağanüstü canlı çeşitliği ile Maldivler sualtı tutkunları için gerçek bir cennet. Gelin Manta Vatozları, Balina Köpekbalıkları ve olağanüstü resif manzaraları ile Maldivlerin sualtı dünyasına kısaca bir göz atalım

Maldivler Hakkında

Hindistan yarım adasının 400 mil güneybatısında, Hint okyanusunun ortasında bulunan Maldivler, 26 atol ve 1192 mercan adasından oluşan gerçek bir deniz ülkesi.

maldivlerde-dalis-gezgindalgic-ozgurgedikoglu (1)

Sürü balıkları, Maldvilerin alamet-i farikalarından. @Sait Özgür Gedikoğlu

Maldivlerin ismini bölgesel dillerden Malalayam ve Tamil dillerindeki maala (çiçek demeti-buket anlamına geliyor) ve theevu yani ada kelimesinden aldığı söyleniyor.

Maldivlere Dalış teşbih de hata olmaz: Cennette  Dalış

1970’li yıllarda turizme açılan Maldivlerin misafirlerinin önemli bir bölümünü balayı tatilcilerinin oluşturduğu bir gerçek. Ancak bununla birlikte, Hint okyanusunun ortasındaki bu adalar topluluğu aynı zamanda gerçek bir sualtı cenneti. Burada yoğun akıntıların getirdiği besinlerin oluşturduğu olağanüstü bir ekosistem var bir dalıcı olarak kayıtsız kalmak pek mümkün değil.

maldivlerde-dalis-gezgindalgic-ozgurgedikoglu (12)

Akıntı demek, zor dalış koşullarıyla birlikte, besin, dolaysıyla da bol balık demek. @Sait Özgür Gedikoğlu

Pek çok tropik bölgede olduğu gibi Maldivler’de de dalış organizasyonu iki türde yapılıyor. Bunların birincisi, adalarda konuşlanmış olan resortlarda konaklayarak, diğeri ise live aboard denilen ve dalış teknesinde kalınarak mavi yolculuk tadında devam edilen dalışlar oluyor. Ben bu gezimde Exit Tur‘un düzenlediği live aboard tura katıldım.  Dünyanın dört bir tarafına kültür ve dalış turları düzenleyen bu şirketle tanışmadıysanız, mutlaka öneririm.

Maldivlerde canlılığın yoğun olduğu pek çok bölge, aynı zamanda yoğun akıntılara sahip. Dolayısı ile bölgedeki en iyi dalışlarınızın akıntı dalışları olacağını unutmamanız gerekiyor. Tükenme tehlikesine karşılık buddynizden ayrılmamak, sosis ve düdük gibi güvenlik ekipmanlarını yanınızda bulundurmak buradaki dalışlarda standart bir prosedür.

Bölgede dalışlar çoğunlukla atol denilen ve birden fazla mercan adacığından oluşan bölgelerde gerçekleştiriliyor. Bu Atoller arasında en bilinenleri Kuzey ve Güney Ari Atolleri ile başkent Male’ye yakınlığı ve canlı çeşitliliği ile bilinen Male Atolü.

Maldivlerde sualtı yaşamı

Maldivlerde, dalışlar tüm yıl gerçekleştirilebiliyor. Bununla birlikte, eğer Maldivleri asıl ününe kavuşturan Manta Vatozları ve Balina köpekbalıkları ile karşılaşmak istiyorsanız, sonbahar ve ilkbahar aylarındaki plankton patlaması dönemi en doğru zaman.

maldivlerde-dalis-gezgindalgic-ozgurgedikoglu (3)

Şeytan Balığı da denilen Manta Vatozları, dev cüsselerine rağmen zararsız ve planktonla beslenen canlılar. Kanat açıklıkları 7 metreye ulaşabiliyor! @Sait Özgür Gedikoğlu

Balık yumurtaları ve çeşitli mikroskobik canlıların oluşturduğu planktonlar, ekosistemin en küçük balıkları olan sardalye ve gümüş gibi balıkların besini olmakla birlikte aynı zamanda denizlerin en büyük canlıları olan balina köpekbalıkları ve manta vatozları için de önemli bir besin kaynağı. Dolayısı ile canlıların temel göç hareketini tetikleyen beslenme içgüdüsü, plankton patlaması sezonunda uzun göçler yapabilen on binlerce Manta ve Balina Köpekbalığını buraya çekiyor.

maldivlerde-dalis-gezgindalgic-ozgurgedikoglu (4)

Doğanın “kazan&kazan” kuralı su altında da geçerli: Manta Vatozları, resiflerdeki belirli alanları temizlik istasyonu olarak kullanıyor. Fotoğrafta Mantanın altında gördüğünüz küçük balıklar, temizleyici lapin balıkları. Onlar Mantayı parazitlerden arındırırken, karınlarını da doyuruyolar. @Sait Özgür Gedikoğlu

Manta ve Balina Köpekbalıkları dışında, Maldivler, bir tropik denizden isteyebileceğiniz her şeyi fazlasıyla sunuyor. Suya girer girmez karşınıza çıkan snapper ve sweet lipler size poz vermek için cirit atıyorlar adeta. Akıntının getirdiği besinlerle büyüyen yumuşak mercanlar, çok sık görülmese bile, bölgesel olarak koloniler oluşturmuş ve oldukça sağlıklı görünüyorlar. Maldivlerde  meşhur olan bir dalış türü ise, gece dalışı. Bu dalışının normal gece dalışlarından farkı ise, yüzlerce Manta ve Hemşire Köpekbalığı ile burun buruna olma gerçeği…Sadece bu inanılmaz deneyimi yaşamak için bile Maldivlere tekrar tekrar gitmeye değer.

Tekneden yakılan projektörün topladığı planktonların peşinde “dans eden bir manta” @Sait Özgür Gedikoğlu

Doğanın Döngüsü: Planktonları yemeye gümüş balıkları, gümüş balıklarını yemeye ise Hemşire Köpekbalıkları geliyor @Sait Özgür Gedikoğlu

Aynı Sipadan gibi sürü balıkları ve fotoğrafçılara sağladığı geniş açı fotoğraf imkanlarıyla bilinen Maldivlere giderken, çoğu insan “makro objektifini” yanına almamayı düşünür. Ancak, ben en azından iki dalışın makro fotoğraflara ayrılması gerektiğini düşünüyorum, çok ilginç makro canlılar olmasa bile, keyifli kareler çıkabiliyor:

Anemon balığı ve zehirli misafirhanesi @Sait Özgür Gedikoğlu

Yumuşak mercanın tentakülleri, akıntıyla gelen planktonların peşinde. @Sait Özgür Gedikoğlu

MALDİVLERE DALIŞA GİDERKEN:

Ne Zaman Gitmeli?

  • Ağustos – Kasım ayları arası, plankton patlamasının yaşandığı dönem. Deniz bazen oldukça bulanık olabiliyor, ancak aynı zamanda bu planktonların Manta ve Balina Köpekbalıklarını buraya çektiğini unutmamak lazım. (Biz Eylül’de gittik) Aralık  – Nisan ayları, görüşün ve hava şartlarının en iyi olduğu dönem, Mayıs – Temmuz arasında ise kesinlikle gidilmesi tavsiye edilmiyor. Yoğun fırtına ve yağmur ihtimali var!

Nasıl gitmeli?

  • Türkiye’de Exit Turizm sürekli olarak Maldivler turları gerçekleştiriyor. İstanbul – Male arasında THY’nın direk sefer koymaya başlaması ile birlikte  Maldivlere ulaşım oldukça kolaylaştı; kendiniz de bir resort ya da live aboard ile anlaşarak dalış planınızı yapabilirsiniz.  Ancak, Exit Tur da, size aynı hatta bazen daha uygun fiyatlar sunabilir.  Hem de Maldivleri çok iyi bilen deneyimli bir dalış eğitmeni olan Aydın Kışınbay rehberliğinde! Şirketle buradan iletişime geçebilirsiniz.

Nelerle gitmeli?

  • Eğer fotoğraf çekiyorsanız, geniş açı objektifinizi mutlaka alın ama makroyu da ihmal etmeyin.
  • Hava gerçekten sıcak, güneş kremi almayı unutmayın.
  • Dalış elbisesi olarak 3 mm shorty çoğu dalıcıya yeterli olacaktır, çok üşüyen biriyseniz 5 mm shorty bulundurabilirsiniz.
  • Dalış sosisi ve düdük gibi güvenlik ekipmanlarını mutlaka yanınıza alın, daha önce kullanmadıysanız sosis kullanmayı öğrenin. Bölge çok akıntılı olduğu için lazım olabilir (Bizim başımıza geldi, eğer sosisimiz olmasaydı, şu anda bu satırları yazamıyor olabilirdim…)

Unutmayın :

  • Maldiv Cumhuriyeti anayasalarına göre ülkeye içki sokmanız yasak. Dolayısı ile freeshoptan içki alarak ülkeye giriş yaparsanız, içkinize el konuluyor.
  •  Maldivlerde tüm konaklama işletmeleri bir ada üzerine kurulmuştur. Dolayısı ile en lüks otelde bile, ihtiyacınız olan her şeyi bulamayabilirsiniz. Yedekli gitmekte fayda var!
  • Pek çok resortta “no news – no shoes” yani “haber okumak yok – ayakkabı giymek yok” uygulaması vardır

Maldivler ile ilgili kendi çektiğimiz fotoğraflar, beğendiğiniz fotoğrafın üzerine fare ile gelerek sağ tuş resmi yeni sekmede aç diyerek orijinal haline bakabilirsiniz. İyi Seyirler

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Reklamlar
Paylaşın.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: