Reklamlar

Photoshop Mucizeleri 1: Flaşsız çekilen sualtı fotoğraflarını renklendirmek

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Çok güzel bir Kızıldeniz turundasınız ancak, sualtı fotoğrafçılığına yeni başlayan birisi olarak henüz malzemeye çok yatırım yapmadınız ve flaş kullanmıyorsunuz. Yine de arkadaşlarınızı kıskandıracak güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Nasıl yani? Sorunuzun cevabı aşağıdaki yazımızda.

“Sessiz Dünya”da renk kaybı

1 yıldız dalıcı eğitiminde, sualtında renklerin kaybından bahsedildiğini hatırlıyorsunuzdur. İster kompakt makine ile, isterseniz en gelişkin DSLR ile çekim yapıyor olun, fotoğraf makinanız sualtındaki renk kaybından etkilenecektir. İlk 5 metrelerde kırmızı ile başlayan renk kaybı, ortalama 15 metre derinliğe ulaşınca turuncu, sarı ve yeşilin de kaybolmasıyla devam eder.

sualtinda-renk-kaybi-gezgindalgic

Sualtında renk kaybı / Özgün çizim için: http://www.proscubadiver.net

Bu yazıda en fazla 15 metre derinliğe kadar olan sularda, baskın mavi rengi nasıl dengeleyeceğinizi ve aslında var olan renkleri nasıl geri getireceğinizi görseller ile anlatacağım.

İlk olarak, fotoğraf makinenizle”raw” fotoğraf çektiğinizi düşünelim. Bakınız: Neden RAW?

Raw fotoğrafa tıkladığınızda Photoshop’ta önünüze şöyle bir pencere açılacak:

flassızfoto01-sualti-fotografciliginda-renk-duzenlemesi

1.ADIM: Bu pencerede üstte gördüğünüz butonlar arasından soldan üçüncüye tıklayarak “white balance tool” yani “beyaz ayarı aracı”na tıklıyorsunuz:

flassızfoto02-sualti-fotografciliginda-renk-duzenlemesi

2.ADIM: Fotoğrafta, gerçekte gri-beyaz olduğunu düşündüğünüz bir noktaya bu araç ile tıklayın, ve ABRA KADABRA! :

flassızfoto03-sualti-fotografciliginda-renk-duzenlemesi

Gördüğünüz üzere, fotoğraf biraz donuk olmakla birlikte, en azından gerçek renklere oldukça yaklaştı. Fotoğrafın sağında gördüğünüz menüde, doğru kullanılan beyaz ayarı aracı, “temperature” yani renk ısısını sıcaklaştırdı (baskın olan mavi rengi sarıya doğru çekerek kaybolan renkleri getirdi) ve “tint” yani ton ayarlarını da yine kaybetttiğimiz renkleri geri getirmek için kullandı.

3. ADIM: Fotoğrafı fotoğraf haline getirmek:

flassızfoto04-sualti-fotografciliginda-renk-duzenlemesi

Raw yani işlenmemiş haliye renklerini geri getirdiğimiz fotoğrafımıza biraz keskinlik vermek için “contrast”ı ve “clarity”yi arttırıyor, gölge alanlarımızın dengelenmesi için de “shadows”u arttırıyor ve “blacks”i azaltıyoruz. Son olarak da fotoğrafımızın doygunluğu arttırmak için “vibrance” ve “saturation” oranlarını yükseltiyoruz.

SONUÇ:

oncesi-sonrasi-sualti-fotografciliginda-renk-duzenlemesi

 

 

Reklamlar
Paylaşın.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: