Reklamlar

Dalışa giderken unutulmaması gereken 5 malzeme

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Çanta önemlidir!

Evet, pek çoğumuz dalış çantalarına para vermek yerine halihazırda kullandığımız valizlerimize dolduruyoruz dalış malzemelerini. Ancak unutmamak gerekiyor ki, deniz kıyısında ya da açık denizde, bir şekilde deniz tuzuna maruz kalan o güzelim valizlerimizin çok geçmeden heba olma ihtimali oldukça yüksek! O yüzden en iyisi -eğer dalış çantanız yoksa- tez elden bir çanta edinmek!

Çöp poşetlerinizi unutmayın!

Ben de çok unutuyordum açıkçası… Dalışlar bitip malzemeyi çantaya koyma zamanı gelince, çantayı malzemenin neminden korumanın en iyi yolu bu. Battal boy çöp poşetleri fazlasıyla iş görüyor. Dalış çantanızın önde bir gözü varsa – ki çoğunda olur- ben bu gözü çöp poşeti için değerlendiriyor ve poşet rulosunu her zaman o gözde saklıyorum. Unutmamak için birebir!

Yedek maskenizi unutmayın!

O çok beğendiğiniz canım maskeniz, bir şekilde kaybolursa – ki başa gelmeyen şey değildir o dalış teknesi tantanasında – en azından alıştığınız bir yedek maskenizin olması her zaman iyidir. Eğer benim gibi numaralı cam kullanıyorsanız, bu durum daha da ciddi bir hal alıyor, başkasının maskesini isteseniz de kullanamıyorsunuz… Ayrıca maskenizin kayışı koparsa, her zaman bir yedek kayışınız da oluyor…

Dalış bilgisayarınızın pilini kontrol edin!

Özellike saat olarak kullanıma da uygun dalış bilgisayarlarıyla dalanlar için gerçekten dikkat edilmesi gereken bir durum bu. Günlük kullanım esnasında elinizi yıkarken ya da yıkanırken çıkartmadığınız saatiniz, unutmayın ki pil ömründen yiyor… Dolayısı ile dalış teknesinde bilgisayar dilenmemek için yola çıkmadan önce dalış bilgisayarınızın pilinin yeterli olduğundan emin olun.

Şnorkel ve Şnorkel paletinizi unutmayın!

Scuba dalışa gidiyor olabilirsiniz ama, unutmayın, şnorkel pek çok scuba eğitim sisteminde temel dalış malzemelerinden biri olarak kabul edilir ve öyledir de. Ayrıca, uzun dalış aralarında dinlenmek dışında şnorkel yapmak da oldukça keyiflidir. Bazı sualtı fotoğrafçılarının en iyi fotoğraflarından bazılarını bu şekilde çektiğini unutmamak gerekli. Aynı şekilde ağır dalış paletleri yerine yer kaplamayan ve hafif bir çift şnorkel paletinin şnorkel yaparken sağladığı rahatlığı da unutmamak gerekli. Dolayısıyla, eğer çantada yeriniz varsa, şnorkel paletinizi de mutlaka yanınıza alın!

Şeytan ayrıntıda gizlidir!

Aksesuarlar, hem size rahat bir dalış sağlar hem de her an gerekebilir. Sualtı Çıngırağı ve düdük gibi ekipmanınızı BCD’nize iliştirilmiş bir şekilde saklamayı unutmayın. Dalış feneriniz için su geçirmez bir kutuda mutlaka yedek pil bulundurun.

Reklamlar
Paylaşın.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: