Reklamlar

Balinalar Ne İşe Yarar?Mavi Balina Hakkında Bilinmeyenler.

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
Harika
  • Okuyucu Değerlendirmesi (Oy) 10

Dünyanın En Büyük Hayvanı hep merak edilen ve sürekli olarak bilgi yarışmalarında sorulan sorulardandır. Peki bu büyük canlı ne işe yarar bu kadar büyük olmasının anlamı nedir? Hiç düşündünüz mü?

Mavi balinaların hakkında ilginç bilgileri sizler için derledik. Peki Mavi Balinaları önemli kılan tek özellik dünyanın en büyük hayvanı olması mıdır? Mavi Balinaların ve diğer balinaların dışkıları okyanus yüzeyinde ki verimliliği arttırıyorlar. Mavi balinalar ve diğer balinalar okyanusun derinliklerinde ki fosforu yüzeye çıkararak fosfor dengesini sağlamaktadırlar. Yani anlayacağınız balinalar okyanusların gübre üreticileri diyebiliriz.

Kaynak: http://www.popularmechanics.com Fotoğraf: Don Ramey Logan

Mavi Balinanın diğer tüm balina ve yunus türleri gibi balık değil memeli olduğu gerçeğini bildiğiniz var sayıyor ve devam ediyoruz;

1- Mavi Balina dünyada yaşayan ve yaşamış en büyük hayvandır

2- Dünyanın bu en büyük canlısı, sadece kril adı verilen çok küçük bir karides türü ile beslenir

3- Tek bir yetişkin mavi balina günde 36 ton kril yiyebilir

4- Mavi balinanın boğaz çapı sadece bir yemek tabağı kadardır

5- Biz duyamıyor olabiliriz ama Mavi Balinalar dünyada bilinen en gürültülü canlılardan biridir. Birbirleriyle 1600 kilometre uzaklıktan iletişim kurdukları gözlemlenmiştir.

6- Yeni doğan Mavi Balinaların boyu 8 Metre, ağırlıkları da 3 tonu bulabilir, ki bu kayıt altına alınan en büyük Beyaz Köpekbalığından 1 metre daha uzun anlamına gelir.

Mavi Balinaların okyanus yüzeyinde ki görüntüleri

Kaynak: onthewaveproductions.blogspot.com

7- Yeni doğan Mavi Balinalar günde 600 litre süt içerler ve ilk yıl her gün 60 ila 90 kilo alırlar. Bu arada bir Mavi Balina oluşabilmesi için yaklaşık 1500 litre sperm, dişi Mavi Balinayı döllemeye çalışır.

8- Diş Mavi Balinalar pek çok memelinin aksine, her yıl değil, 3 yılda bir hamile kalırlar, ve hamilelik süreleri 11 ila 12 ay arasında değişir. Bu arada erkek mavi balinalar dünyanın en büyük Penisine sahip hayvanlardır. Haliyle dişilerde en büyük vajinaya sahip oluyorlar.

Mavi Balina Penisi. Dünyanın en büyük penisi

9- Normalde derin sularda yaşayan ve avlanan Mavi Balinalar, nefes almak için yüzeye çıktıklarında, 9 metreye kadar su püskürtebilirler.

10- 20. Yüzyılın ortalarına kadar yağları için yoğun olarak avlanan Mavi Balinaların – 1966 yılında korumaya alınmış olsalar da – Mavi Balinalar tüm dünya okyanuslarında en fazla 20.000 birey olarak yaşamını sürdürdüğü düşünülüyor.

Reklamlar
Paylaşın.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: