Reklamlar

Backscatter’ı engellemenin 4 yolu

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bakcscatter nedir?

Türkçeye geri yansıma olarak çevirebileceğimiz backscatter, flaş ışığımızın sudaki partiküllere çarpması sonucu ortaya çıkan ve fotoğrafta “kar yağmış” etkisi yaratan bir sorundur. Henüz literatüre Türkçe bir tanımla girmediği için biz bu yazıda backscatter kelimesini kullanmaya devam edeceğiz.

Backscatter nasıl engellenir?

Öncelikle bir konuda anlaşalım, bazı durumlarda (aşırı bulanık – görüşün 1 metreden az olduğu sular gibi) backscatter’ın önlemenin hiçbir yolu yoktur. Böyle sularda yaptığınız dalışlarda, fotoğraf makinenizi almanıza zaten çoğunlukla gerek olmadığını düşünüyorum. Bunu sadece backscatter  yüzünden da söylemiyorum; aşırı bulanık bir suda, hem fotoğrafınızın arka planı hem de objenizin keskinliği kabul edilir düzeyde olmayacaktır.

1 – Objenize olabildiğince yakın olun!

Backscatter’ı engellemenin pek çok yolu vardır, ancak bunlardan en önemlisi, objenize olabildiğince yakın olmaktır. Bu sayede, kameranızla objeniz arasındaki suyu – dolayısıyla partikülleri- minimize etmiş olursunuz. Sualtında çoğu zaman makro ve balıkgözü objektiflerle çalışılmasının sebebi de budur, çok yakından netlerler ve backscatter riskini minimize ederler.

maldivlerde-dalis-gezgindalgic-ozgurgedikoglu (7)

Objenize yeterince yakın olursanız, hem fotoğrafın keskinliğini arttırır, hem de backscatter’dan kurtulabilirsiniz. Fotoğraf: Sait Özgür Gedikoğlu

2- Flaşlarınızı düşük güçte kullanın!

Evet, flaşlarınız çok güçlü olabilir ama bu flaşlarınızı son güçlerinde kullanacağınız anlamına gelmemeli. Unutmayın, backscatter’ın ana kaynağı flaşlarınızdır, Ortalama 20 metre derinlikte iyi ışık alan bir ortamda (Ege ve Akdeniz gibi) standart diyafram ve enstantane ayarlarınızla, en az -2 flaş değerlerinde çekim yapabilirsiniz, yeter ki flaşlarınızı doğru konumlandırın.

bacscatter-nasil-engellenir_gezgindalgic_balikgozu_03

Flaşlarınızı düşük güçte kullanmaktan çekinmeyin. Fotoğraf: Sait Özgür Gedikoğlu

3- Yüzerliliğinizi iyi ayarlayın, kum kaldırmayın!

Sualtı fotoğrafçılığında, doğaya saygının bir gereği olduğu kadar, suyu bulandırmamak adına da yüzerliliğinizi iyi ayarlamak önemlidir. Hem badinizi, hem de dalış ekibindeki diğer kişileri kum kaldırmamaları konusunda dikkat etmeye çağırın.

bacscatter-nasil-engellenir_gezgindalgic_balikgozu_02

Özellikle batık dalışlarında, birikmiş kum ve çamur tabakasını kaldırmamaya özen gösterin, diğer dalıcıları da mutlaka uyarın! Fotoğraf: Sait Özgür Gedikoğlu

4- Photoshop öğrenin:)

Yukarıdaki gibi bir fotoğrafı photoshopta düzeltmek zor olsa da, daha az backscatterlı bir fotoğraf, kolaylıkla temizlenebilir. Buraya tıklayarak nasıl backscatter temizleyeceğinizi öğrenebilirsiniz.

 

Reklamlar
Paylaşın.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: