Reklamlar

Bacscatter’ı Photoshop’ta temizlemenin yolları

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

 

Bazen, öyle durumlar olur ki, her ne kadar çekim esnasında engellemek isteseniz de, tamamen backscatterdan kurtulmuş bir fotoğraf çekemezsiniz. Bkz. Backscatter’ı engellemenin 4 yolu

İşte bu noktada devreye dijital fotoğrafçılığın “karanlık oda”sı olan photoshop giriyor.

Peki backscatter’ı photoshopta nasıl temizleyeceğiz;

İşte adım adım yapacaklarımız:

Aşağıda gördüğünüz gibi, fotoğrafın sağ ve sol köşelerinde, yani flaş ışıklarının obje dışında aydınlattığı yerlerde bacscatterlar oldukça belirginbackscatter-phoroshop-nasil-temizlenir_gezgindalgic_sualti-fotografçiligi (3)

Şimdi, gelelim bu problemin üstesinden nasıl geleceğimize:

1.ADIM

Photoshopta çalışmaya başlamadan önce, çalışacağımız katmanı(layer) çoğaltıyor (duplicate) ve editlenebilir hale getiriyoruz (rasterize). Buradaki amacımız, olası bir sorunda asıl raw dosyasına tek tuşla ulaşabilmek.

2. ADIM

Rasterize ettiğimiz katmanı seçiyor ve klavyede J tuşuna basarak “spot healing brush tool”u seçiyoruz. Burada önemli olan, type sekmesinde, “content aware” butonunun seçili olması.

backscatter-phoroshop-nasil-temizlenir_gezgindalgic_sualti-fotografçiligi (6)

3. ADIM

Fırça sertliğini %0’a getiriyoruz ve backscatterların üzerine teker teker basıyoruz. Mucizevi bir şekilde yok olduklarını göreceksiniz.

ÖNCE:

backscatter-phoroshop-nasil-temizlenir_gezgindalgic_sualti-fotografçiligi (8)

SONRA:

backscatter-phoroshop-nasil-temizlenir_gezgindalgic_sualti-fotografçiligi (9)

4. ADIM (Opsiyonel)

Aslında, backscatter temizleme işlemi yukarıdaki 3 adımda tamamlanabilir, ancak, fotoğrafınızı biraz daha “cilalamak” isterseniz, -kontrollü davranmak kaydıyla- dust and scratches efektini kullanabilirsiniz. Fotoğrafı işlediğiniz katmana tıklayarak yukarıdaki filter menüsünden “noise”i seçin ve ardından “dust and scratches”a tıklayın:

backscatter-phoroshop-nasil-temizlenir_gezgindalgic_sualti-fotografçiligi (10)

Ardından L tuşuna basarak Lasso Tool’a tıklayın ve düzeltmek istediğiniz bölgeyi seçin. Burada önemli nokta, dust and sctraches efektini verdiğiniz bölgede kaya ya da canlı gibi dokuyu değil, açık denizi tercih etmeniz gerektiğidir.

backscatter-phoroshop-nasil-temizlenir_gezgindalgic_sualti-fotografçiligi (11)

backscatter-phoroshop-nasil-temizlenir_gezgindalgic_sualti-fotografçiligi (12)

Dust and Scratches filtresindeki radius ve threshold değerleri ile oynayarak, doğru değerleri bulabilirsiniz. Yalnız, bu efekti oldukça dikkatli kullanmanız gerekiyor, fotoğrafı her an suluboyaya çevirme ihtimaliniz var:) Ben genelde her iki seçeneği de, maksimum 10’da tutuyorum, sonrasında bozulmalar başlıyor çünkü.

Herkese bol fotoğraflı ve backscattersız dalışlar dilerim:)

Reklamlar
Paylaşın.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: